מחמד אל-עטרש

מוחמד אלעטרש
מוחמד אלעטרש

מוחמד אלעטרש

מחמד אל-אטרש, שעבד כמורה בחטיבת הביניים במועצה המקומית חורה שבדרום, הואשם בניסיון הטרדה מינית של ילדה בת 13, אך נגזרו עליו רק שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. גזר הדין ניתן לאחר שבפרקליטות הגיעו עמו להסדר טיעון שלפיו הוא יואשם רק בניסיון להטרדה מינית ולא בניסיון למעשה מגונה בנוסף, כפי שהיה בכתב האישום המקורי.

למעשה, המורה מחורה הואשם בהטרדה מינית של ילדה, בעקבות תרגיל עוקץ שעשה לו אדם בשם אבי דוביצקי, המפעיל את דף הפייסבוק 'נתפסו על חם' העוקב אחרי עברייני מין ברשת. דוביצקי גלש בחודש אוקטובר 2014 בחדר צ'אט כללי באתר 'וואלה', כשהוא מציג את עצמו כקטינה בת 13 העונה לשם 'גליה'. אל-אטרש שוחח עם דוביצקי כאשר הינו סבור שהוא משוחח עם קטינה, ושלח לו תמונה בעלת אופי מיני.

גזר דין נגד אל-אטרש, שהתקבל בבית משפט השלום בבאר שבע בראשות השופט רון סולקין, היה סגור לעיון הציבור והיום (ג') הגיע לידי 360. כאמור, בפרקליטות מחוז דרום הגיעו להסדר טיעון עם אל-אטרש, אשר הואשם בכתב האישום המקורי בניסיון למעשה מגונה ובניסיון להטרדה מינית, כאשר הסעיף הראשון הושמט מכתב האישום המתוקן והמורה לשעבר הורשע בסעיף של ניסיון להטרדה מינית בלבד.

על פי כתב האישום המקורי, אל-אטרש ניהל התכתבות עם דוביצקי, כשזה מתחזה לילדה בת 13, במשך מספר ימים באמצעות תוכנת הסקייפ. אל-אטרש הציע לדוביצקי לקיים אתו יחסי מין יותר מפעם אחת ושלח לו, כשהוא חושב שהוא מדבר עם ילדה בשם 'גליה' תמונה של איבר מינו החשוף. אך בכתב האישום המתוקן הושמטו עובדות אלה ואל-אטרש הואשם בכך שהתכתב עם הקטינה ושלח לה תמונה בעלת תוכן מיני באמצעות הווטסאפ.

"במעשיו הנ"ל ניסה להטריד מינית את 'גליה' בסוברו שהיא קטינה, בכך ששלח לה תמונה בעלת תוכן מיני", נכתב בכתב האישום המקורי. הנאשם התנצל באחד הדיונים על מעשיו וכינה את העבירה שביצע 'שטויות': "אני מצטער. עשיתי שטות. אני נשוי ואב לארבעה ילדים. אני עובד בבית ספר בחורה בחטיבת ביניים. למדתי על בשרי שאסור לעשות שטויות".

בגזר הדין כתב השופט סולקין: "בין הצדדים נקשר הסדר, במסגרתו תוקן כתב האישום באופן משמעותי, תוך שסעיף העבירה החמור ביותר, שענינו נסיון למעשה מגונה, נשמט ממנו. לנוכח היעדר הרשעות קודמות ובעיקר לאור התיקון המשמעותי בכתב האיום – לא יחרוג בית המשפט מההסדר, וזאת על אף פי שמעשיו של הנאשם מלמדים על כשל ערכי משמעותי".

בפרקליטות הסבירו בשלב הטיעונים לעונש כי הסדר הטיעון נחתם בגלל קושי ראייתי: "הנימוק העיקרי העומד בבסיס ההסדר הנו קושי ראייתי ממשי. בתמצית, מדובר בתיק שבא לעולם בעקבות תלונה של מר אבי דוביצקי שהיה אמור להעיד במשפט, והוא נמצא בארה"ב דרך קבע. כמו כן, בפרקליטות ציינו שהנאשם נעדר עבר פלילי. 

דוביצקי הגיב לדברים ואמר ל-360: "אני הייתי בקשר עם הפרקליטות בוואטסאפ ופשוט לא עדכנו אותי. אז אמרתי לעצמי מעניין מה נגמר עם זה וגיליתי שהתיק סגור". על גזר הדין עצמו אמר דוביצקי: "העונש הזה מגוחך ולא מהווה הרתעה וריק מכל תוכן, ממש היום הסנאטור הדמוקרטי לשעבר, אנטוני וינר, נשלח למאסר של 21 חודש על בדיוק אותו הדבר. זה בושה לכל מערכות האכיפה בישראל. זה שולח מסר רע לציבור בישראל, שהטרדה מינית של קטינים וקטינות זה דבר שולי וזניח".

בגזר הדין כתב השופט סולקין: "בין הצדדים נקשר הסדר, במסגרתו תוקן כתב האישום באופן משמעותי, תוך שסעיף העבירה החמור ביותר, שעניינו נסיון למעשה מגונה, נשמט ממנו. לנוכח היעדר הרשעות קודמות ובעיקר לאור התיקון המשמעותי בכתב האישום – לא יחרוג בית המשפט מההסדר, וזאת על אף שמעשיו של הנאשם מלמדים על כשל ערכי משמעותי".

ממשרד החינוך נמסר: "המורה מושעה מעבודה כבר שנתיים בהנחיית הנציבות. הוא חסום במערכת ואינו מלמד כלל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *